Ünibis, Türkiye’deki üniversitelere ait bilgilerin ve verilerin konum bilgisi ile beraber tek bir platform üzerinden sunan bir bilgi sistemidir. Bu bilgi siteminde kullanıcı Türkiye’deki üniversitelere ait üniversite konumu, üniversite kampüs planı, üniversite türü, iletişim-adres, rektör bilgisi, öğrenim düzeylerine göre öğrenci sayısı, yabancı öğrenci sayısı, öğrenci değişimine katılan öğrenci sayısı, unvanlarına göre akademisyen sayısı, yabancı akademisyen sayısı, üniversite bünyesindeki birimler adı ve sayısı, fakülteler, bölümler, 2017 yılına ait bölümlerin taban ve tavan puanları vb. birçok bilgiyi barındıran alanları görüntülemektedir.

Bu veriler ışığında kullanıcı web arayüzüne eklenen araçlarla konumu, bulunduğu yerden tercih edeceği üniversite arasındaki mesafeyi ve zamanı, konumuna yakın üniversitelerin ne kadar mesafede olduğunu, uydu görüntüsü ve benzeri haritalar üzerinden üniversitenin konumunu vb. birçok araçla kolaylıkla amacına ulaşabileceklerdir. Bu Durum kullanıcıların zaman kaybını önlemesine, daha akılcı ve pratik bir sitem üzerinden doğru tercihler yapabilmesine katkı sağlayacaktır.


Not: * Bu sistem TÜBİAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2017/1 tarafından desteklenmiş ve Sakarya Üniversitesi Coğrafya Bölümü altyapısı kullanılarak hazırlanmıştır.

* Sistemde kullanılan veriler YÖK’ün (Yüksek Öğretim Kurumu) istatistik.yok.gov.tr adresinden  2016-2017 akademik yılı baz alınarak elde edilmiştir.